روش های تشخیص وجود سرب در رژلب

تست رژلب با طلا

برای اینکه بفهمیم رژلبی که خریده ایم و قصد مصرف آن را داریم. سرب دارد یا نه؟ می توانیم مقداری از رژلب را روی دست بزنیم و با یک تکه طلا مثلا انگشتر یا گوشواره روی رژلب بکشیم. اگر در اثر ساییدگی رژلب با طلا رنگ رژلب سیاه شد یعنی رژلب دارای سرب است. البته این یکی از روش های تشخیص سربی بودن رژلب است که منبع علمی نیز ندارد اما تست شده است و می توان به آن تا حدی اطمینان کرد.

رژلب 24 ساعته تا حد امکان ممنوع

روش بعدی برای تشخیص سربی بودن رژلب، میزان ماندگاری آن بر روی لب هاست. به طور معمول رژلب هایی که اصطلاحا 24 ساعته هستند و دوام بالایی دارند دارای سرب هستند. پس اگر به دنبال سلامتی هستید. زیاد مشتاق به خرید رژلب های 24 ساعته یا رژ های با ماندگاری بالا نباشید. اگر هم بنا به شرایطی مایل به استفاده از رژلب های 24 ساعته هستید به هنگام خوردن و نوشیدن مراقب باشید رژلبتان را نخورید تا سرب وارد بدنتان نشود.

خشک شدن لب ها با رژلب های سربی

اگر رژلب سرب داشته باشد ممکن است بعد از استفاده روی لب خشک و پوسته شود و حتی پس از پاک کردن رژ از روی لب ها، باعث رنگ پریدگی یا تغییر رنگ لب ها شوند. اما رژ لب هایی که سرب ندارند حالت طبیعی لب را حفظ می کنند.

قیمت رژلب های بدون سرب

رژلب هایی که سرب ندارند قیمت آنها تفریبا بالا است و رژلب های سرب دار با قیمتی کمتر به فروش می رسند.

 

فلز سرب در لوازم آرایشی

سرب چیست و چه ضرری برای بدن دارد؟

سرب یک فلز سنگین ولی نرم است که اگر وارد بدن شود ممکن است خطرات زیادی را به همراه داشته باشد. از جمله:

  • بیماری های کلیوی
  • بیماری های عصبی
  • بیماری های قلبی
  • سکته مغزی
  • کاهش حافظه
  • توهم ( در افرادی که در معرض استنشاق سرب قرار گرفته اند)
  • سرطان
  • خطر ابتلا به سرطان سینه

این عوارض در استفاده دراز مدت و بسته به میزان سرب وارد شده در بدن افراد متفاوت است.

سرب فقط در رژلب ها نیست بلکه در هوای آلوده هم میزان قابل توجهی سرب وجود دارد که بر اثر تردد ماشین ها و سوختن بنزین تولید می شوند. در رنگ مو ها هم مقداری سرب وجود دارد. لازم به ذکر است که کودکان و زنان باردار در برابر سرب آسیب پذیر ترند. بسیار توجه داشته باشید که در زمان بارداری از رژلب های بدون سرب استفاده کنید. ورود سرب به بدن زنان باردار ممکن است منجر به سقط جنین و یا زایمان زودرس شود. سرب حتی می تواند باعث شود که مغز جنین به خوبی رشد نکند و در زمان تولد وزن کمی داشته باشد. مادرانی که در معرض سرب قرار دارند احتمال زایمان نوزادانی با عقب ماندگی ذهنی دارند.

سخن آخر

اگر می خواهید که از مضرات فلز سرب در امان باشید باید در هنگام انتخاب و مصرف رژلب ها و رنگ مو ها کمی حساسیت بیشتری به خرج دهید و از استفاده رژلب های سرب دار خودداری کنید. در هنگام خروج از منزل خصوصا در شهر های شلوغ و پر تردد از ماسک فیلتر دار استفاده کنید.