جوش سرسیاه درمان دارد،درمان جوش سرسیاه،جوش سرسیاه و درمان آن

جوش های سر سیاه را می توان با چندین روش مختلف بالینی و خانگی درمان کرد. اگرچه جوش‌های سرسیاه یکی از شایع‌ترین مشکلات پوستی هستند، اما گاهی اوقات پس از درمان قابل بازگشت هستند. با این حال، راه هایی برای از بین بردن دائمی جوش های سر سیاه موجود است.

چه چیزی باعث ایجاد جوش های سر سیاه می شود؟

جوش های سرسیاه نتیجه تجمع چربی اضافی پوست، باکتری ها و سلول های مرده ای هستند که در منافذ پوست جمع می شوند. برخی از این توده ها با شستشو یا لایه برداری از منافذ پوست پاک می شوند. اما گاهی اوقات این توده ها سخت تر هستند یا در عمقی غیرقابل دسترس قرار می گیرند. در این شرایط، از بین بردن جوش های سر سیاه کمی دشوار است.

 

لازم به ذکر است که بر خلاف تصور، رنگ مشکی این نوع جوش به دلیل کثیف بودن آن نمی باشد. در واقع انعکاس نامنظم نور در منافذ پوست علت سیاه شدن جوش های سرسیاه می باشد. این نوع جوش داری سه عامل اصلی است:

چربی یا سبوم اضافی روی پوست

شکل غیرمعمول کراتین، پروتئینی است که پوست، ناخن و مو را می سازد

اختلال در تولید هورمون

وجود باکتری های زیادی که با پوست تماس دارند

آیا می توان از جوش های سر سیاه پیشگیری کرد؟

راه هایی برای جلوگیری از جوش های سر سیاه وجود دارد که موثرترین آنها عبارتند از:

شستشوی خوب صورت

صورت خود را دو بار در روز صبح و شب شستشو دهید. البته اگر در فضای باز کار می کنید، از لوازم آرایشی استفاده کرده باشید یا عرق ناشی از تمرینات ورزشی داشته باشید، توصیه می شود بازهم صورتتان را بشویید. برای از بین بردن جوش های سر سیاه توصیه می شود از پاک کننده ای استفاده کنید که حاوی عناصر میکرو لایه بردار باشد. توجه داشته باشید که شستن بیش از حد صورت باعث خشکی پوست و جمع آوری سلول های مرده پوست در منافذ شما می شود.

لایه برداری فیزیکی

لایه برداری فیزیکی پوست با ماسک های لایه بردار خانگی می تواند راه موثری برای جلوگیری از ایجاد جوش های سرسیاه باشد. البته نمی توانید بیش از یک یا دو بار در هفته از این اسکراب ها استفاده نمایید. اما این چند بار لایه برداری پوست خانگی کمک زیادی به جلوگیری از ایجاد جوش های سر سیاه روی صورت خواهد کرد.

استفاده از محصولات غیر کمدوژنیک یعنی محصولاتی که فاغد روغن هستند و منافذ پوست را نمی بندند.

تمیز نگه داشتن ناخن ها و دست ها که باعث به حداقل رساندن جرم و چربی به منافذ پوست می شود.

شستشوی روز در میان موها چرا که تار موهای شما به صورت مستقیم با پوست صورتتان برخورد دارد. بخاطر اینکه چربی و گرد و خاک روی موها به پوست صورتتان انتقال پیدا نکند، باید مدام مو هایتان را شستشو دهید.

عدم زیاده روی در مصرف دارو و کرم های آنتی آکنه چرا که محصولات آنتی آکنه به طور معمول دارای سالیسیلیک اسید، سولفور و مواردی از این دست می باشند. این عناصر پوست را خشک می کنند. پوست ک خشک می شود سلول‌ها سعی در تولید سبوم بیشتر می کنند تا پوست را هیدراته نگه دارند. سبوم اضافی در منافذ جمع می شوند و سبب جذب جرم و آلودگی می شوند.

از لمس صورت خود بکاهید یعنی سعی کنید پوستتان را زیاد لمس نکنید. 

تغذیه مناسب مثل خوردن میوه جات و سبزیجات زیاد و مواد غذایی که امگا3 دارند.

مصرف حداقل 8 لیوان آب در طی روز

شستشو مداوم روبالشتی

 

علل ایجاد جوش سرسیاه،چرا جوش سر سیاه در میاریم

 

راه حل های از بین بردن جوش های سر سیاه

برای از بین بردن جوش های سرسیاه راه‌های پزشکی و حرفه‌ای زیادی در کلینیک‌ ها موجود است. اما پیش از اینکه هزینه و وقت خود را صرف راه حل های تهاجمی کنید، توصیه می شود روش های زیر را تست کنید:

بخار درمانی جوش سرسیاه

این روش را در کلینیک ها نیز انجام می دهند اما به سادگی می توان در منزل این روش را پیاده سازی کرد.

  • یک کاسه آب جوش بیاورید صورتتان را در جریان بخار آب قرار دهید. و یک حوله روی سرتان بیندازید. به مدت ده دقیقه در معرض بخار آب بمانید یا اگر دستگاه بخور گرم دارید نیازی به این کار ه نیست و فقط ده دقیقه دستگاه بخور را روشن کنید و با حوله مقابل آن قرار بگیرید.
  • پس از آن ماسک خاک رس را روی صورت خود بمالید یا از هر ماسک دیگری که سبب پاکسازی پوست از جرم ها می شود استفاده کنید. در هنگام ماسک زدن دقت کنید که حداقل 15 الی 20 دقیقه ماسک روی صورت بماند و در طی این مدت با نوک انگشتان ماساژ دهید.
  • در مرحله بعد نیاز به تخلیه جوش های سرسیاه دارید. یک ابزار ساده‌ای  برای تخلیه جوش سرسیاه موجود است که دقیقا شبیه به قلاب بافتنی می باشد. نام این ابزار پیلینگ جوش سرسیاه است. پیلینگ را قبل از استفاده با الکل ضدعفونی نمایید.