از بین بردن لک جوش،روش های از بین بردن جای جوش،روش های از بین بردن لکه های جوش

انواع جوش و اثرات آن بر روی پوست

مدت زمان درمان لک جای جوش و از بین رفتن جای جوش به نوع جوش و پوست وابسته است. یعنی شما باید در وحله اول علت جوش زدن را بفهمید. اما معمولا درمان‌های طبیعی ۳ ماه تا ۲ سال زمان می برند. تا کاملاً از بین بروند و آثاری روی پوست به جا نگذارند.

جوش‌های پوستی در اکثر مواقع دراثر تجمع باکتری ها در محل قرارگیری فولیکول مو به وجود می آیند‌. که به صورت برآمدگی‌های قرمز رنگ در زیر پوست پدیدار می شوند. که دارای انواع متفاوتی هستند:

آکنه ولگاریس

همان آکنه معمولی می باشد که در علم پزشکی آکنه ولگاریس نام برده می شود که نشان گر وجود جوش‌های سرسیاه، سرسفید و دیگر انواع جوش‌ها روی پوست است.

کومدون

کومدون؛ فولیکول مو  مسدود شده با چربی و سلول‌های مرده پوست می باشد. این عارضه با توجه به شرایط گوناگون به برجستگی‌هایی به نام جوش‌های سر سفید و سر سیاه تبدیل خواهند شد. محصولات آرایشی و بهداشتی حاوی کومدوژنیک باعث بدتر شدن این عارضه می شوند. محصولاتی که لیبل غیر کومدوژنیک دارند منافذ پوست را مسدود نمی کنند و منجر به آکنه نخواهند شد.

جوش‌ سرسفید

کومدون‌هایی که در سطح پوست همواره مسدود می مانند را، جوش سرسفید می گویند.

 جوش‌ سرسیاه

جوش‌های سرسیاه کومدون‌هایی می باشند که در سطح پوست باز شده اند. آن‌ها با چربی اضافی و سلول‌های مرده پوست پر می شوند.

پوسچول

پوسچول یا چرک ‌دانه های دردناک از خانواده جوش‌های دارای التهاب هستند و بزرگ و بزرگتر می شوند که یک سر سفید با یک حلقه قرمز در اطرافش وجود دارد. برجستگی این نوع جوش به طور معمول با چرک سفید یا زرد پر شده است. اگر پوسچول ها را بکندید یا فشار دهید اسکار یا لکه‌ های تیره رنگ روی پوست به جا می گذارند.

پاپول

پاپول‌ ها یا سفت دانه ها، کومدون ‌هایی می باشند که التهاب دارند و به شکل برجستگی‌ های کوچک قرمز یا صورتی رنگ روی پوست دیده می شوند. در برخی مواقع نسبت به لمس حساس هستند.

 

از بین رفتن لکه های به جا مانده از جوش صورت،پاک شدن لکه های جوش،روش های پاک شدن لکه های جوش

 

روش‌های خانگی از بین بردن جای جوش صورت

آبرسانی پوست

اگر پوست کم آب باشد سلول هایش را مججبور می کند که چربی تولید کنند و چربی بیشتر در زیر و روی پوست سبب آکنه و جوش بیشتر و حاد تر می شود.

 

لایه برداری مرتب پوست

لایه برداری برای برطرف کردن اثرات جوش موثر است. لایه برداری پوست را پاکسازی می کند و سلول ‌های مرده و چربی اضافی پوست را از بین می برد.

 

سبک زندگی صحیح

خواب کافی، برنامه غذایی سرشار از سبزیجات و میوه ها، پرهیز از استعمال دخانیات، شب ها با آرایش نخوابیدن، مصرف کمتر شکر و… یک سبک سالم و صحیح برای پوست و سلامت بدن می باشد.

 

ماسک سرکه سیب

سرکه سیب ماده‌ای ارگانیک می باشد که خواص زیادی دارد و دارای اسیدهای آلی مورد نیاز برای از بین بردن باکتری‌ها و قارچ‌های پوستی است. این ماده را یک آنتی بیوتیک طبیعی می نامند که توانایی پاکسازی عمیق منافذ پوست از باکتری ها ر دارد. التهابات پوستی ناشی از جوش و آکنه را کاهش می دهد و ماده‌ای اثر گذار در از بین بردن لکه ی جای جوش با درمان خانگی محسوب خواهد شد.

جهت استفاه دو قاشق غذاخوری سرکه سیب و دو قاشق آب را در ظرفی مخلوط و با پنبه به پوست بمالید و پس از 5 دقیقه شستشو دهید. ممکن است کمی سوزش بر روی پوستتان احساس کنید که کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد.

 

ماسک عصاره رزماری

رزماری خاصیت آنتی باکتریال دارد و سبب از بین رفتن باکتری ها و میکروارگانیسم ها از روی پوست می شود. از رزماری در ماسک های طبیعی و صنعتی زیاد استفاده می شود. رزماری سبب کم شدن التهاب و قرمزی پوست ناشی از جوش می شود. گردش خون را زیاد می کند که منجر به جوان تر و روشن تر شدن پوست می شوند. اگر از ماسک رزماری به صورت مداوم استفاده شود به کمتر شدن لک های پوستی کمک زیادی می کند. می توانید عصاره و یا روغن های آماده رزماری  را از داروخانه ها و عطاری ها تهییه کنید و  روز در میان با یک پنبه تمیز به صورت بمالید و پس از گذشت 20 دقیقه شستشو دهید.

 

گوجه فرنگی و زردچوبه

گوجه فرنگی دارای خاصیت ضد لک و آنتی اکسیدان فوق العاده ای است. زردچوبه هم خاصیت آنتی اکسیدان و ضد التهاب بسیار قوی دارد که استفاده درست و به موقع از آن جهت درمان مشکلات پوستی خیلی مفید است.

 طرز تهییه ماسک گوجه فرنگی و زردچوبه جهت از بین بردن جای جوش:

گوجه فرنگی له شده + یک سوم قاشق چای خوری زرد چوبه

این ماسک را در هفته دو یا سه مرتبه درست کنید و روی پوست بمالید و پس از 20 تا 30 دقیقه شستشو دهید.

 

سفیده تخم مرغ و آبلیمو

سفیده تخم مرغ منبعی از پروتئین، ویتامین و مواد معدنی می باشد و استفاده مستقیم آن روی پوست سبب تقویت و تغذیه سلول‌های پوستی خواهد شد. آبلیمو هم خواص آنتی باکتریال و ضد لک دارد.

طرز تهییه ماسک سفیده تخم مرغ و آبلیمو جهت از بین بردن جای جوش:

یک عدد سفید تخم مرغ  هم زده + نصف لیموی سبز تازه

از این ماسک در هفته یک یا دوبار به مدت 20 تا 30 دقیقه استفاده شود.

 

ماسک سیب زمینی و ماست

سیب زمینی نشاسته زیادی دارد و استفاده مداوم از آن باعث کم شدن منافذ باز پوستی خواهد شد و با خاصیت روشن کنندگی خود، لک‌ه های قرمز و قهوه‌ای رنگی که بر اثر جوش های قدیمی به وجود آمده اند را کمرنگ خواهد کرد. ماست نیز ضدالتهاب و آنتی باکتریال قوی می باشد.

طرز تهییه ماسک سیب زمینی و ماست جهت از بین بردن جای جوش:

یک سیب زمینی کوچک و رنده شده به صورت ریز  +  یک یا دو قاشق غذا خوری ماست کم چرب

توجه شود که آب سیب زمینی دور ریخته نشود که حجم زیادی از نشاسته در آب ان وجود دارد. از این ماسک در هفته دو تا سه مرتبه به مدت 20 تا 30 دقیقه استفاده شود.

 

تونر گلاب و آبلیمو

گلاب و آبلیمو هر دو خاصیت آنتی باکتریال و روشن کنندگی دارند که جای جوش و لک‌های پوستی به جا مانده از جوش ها را از بین می برند. سبب پاکسازی عمیق پوست می شوند.

طرز تهییه تونر گلاب و آبلیمو جهت از بین بردن جای جوش:

یک استکان گلاب + یک لیمو سبز کوچک را در یک اسپری بریزید. این تونر را به مدت 10 روز می توانید در یخچال نگهداری کنید. از این تونر صبح ها و شب ها استفاده کنید.